Krimuldas Mūzikas un mākslas skola

Mēs pirmajā Orķestru festivālā 2013. gada 6. novembris

Pagājušā gada oktobrī tika nodibināta Latvijas orķestru asociācija , ar mērķi veicināt un attīstīt Latvijas jauniešu, skolu un amatieru simfonisko un kamerorķestru radošo darbību. Asociācija pašlaik apvieno jau 26 orķestrus, to vidū ir arī mūsu Krimuldas un Limbažu mūzikas skolu apvienotais simfoniskais orķestris. Asociācijas pirmais darba gads noslēdzās ar orķestru festivālu Rēzeknē 24 - 26.oktobrī. Tie bija īsti mūzikas svētki, kad, šķiet, pirmo reizi Latvijas mūzikas vēsturē vienkopus pulcējās 19 orķestri - vairāk kā 500 jauno mūziķu, kam bija dota vienreizējā iespēja uzstāties Latvijas jaunākajā un modernākajā akustiskajā koncertzālē – Latgales vēstniecībā „Gors”.

Dalībnieku vidū bija gan RPIVA kamerorķestris, gan Daugavpils pilsētas kamerorķestris - jau profesionāli kolektīvi, tomēr vairākumu veidoja Latvijas mūzikas skolu orķestri.

Festivāla pirmajā dienā atklāšanas koncertā kolektīvi uzstājās ar soloprogrammām. Kaut arī nespēlēja visi kolektīvi, koncerts izvēŗtās turpat 4 stundu garumā. Dzirdējam plašu, daudzveidīgu programmu - no Mocarta līdz pat mūsdienu mūzikai, džezam un popmūzikai. Var tikai apbrīnot, cik daudz var paveikt bērni un jaunieši, cik daudz darba ieguldījuši skolotāji.Šai koncertā savu programmu rādīja arī mūsu orķestris Aivara Bunķa vadībā, un mūsu izvēlētā "vieglā" mūzika izrādījās veiksmīga un jauki noslēdza koncerta pirmo daļu.Kā allaž, publiku sajūsmināja V.Monti "Čardašs" ar Reiņa Tomiņa atraktīvo marimbas solo.

Ko par festivālu saka pats Reinis?

" Neraugoties uz dažām sadzīviskām ķibelēm, pasākums man ļoti patika.Ļoti labās akustikas koncertzālē ar baudu klausījos citu orķestru priekšnesumus. Pats pirms koncerta biju šausmīgi uztraucies, jo tāda līmeņa koncertzālē, ar tik daudz klausītājiem vēl nebiju uzstājies. Nebijām arī īsti samēģinājuši, un instruments svešs... līdz padusēm...Bet beigās jau viss bija labi.Skatītājiem patika.Man jau vispār patī k spēlēt savu instrumentu - marimbu, šada veida mūziku un būt kopā ar foršajiem orķestra draugiem ( kuriem nu klāt nākuši vēl vairāki autobusi ar jauniem draugiem)"

Jaunā Rēzeknes koncertzāle pārsteidza gan ar savu plašumu, gan skanīgo akustiku, tāpat lieliskas ir mūziķiem paredzētās telpas, aizskatuve, skatuves tehnika. Skatītājiem arī gan ērti sēdēt, gan skatīties un klausīties. Jāatzīmē arī tas, ka zāle bija teju vai pilna - un nebūt ne tikai ar dalībniekiem. Ir ļoti apsveicama koncertzāles vadītāju pretimnākšana , dodot iespēju šai lieliskajā zālē uzstāties Latvijas jaunajiem mūziķiem. Jo bija prieks gan spēlēt, gan klausīties.

Nākamajā dienā, noslēguma koncertā piedalījās visi 19 orķestri, veidojot 5 lielus koporķestrus, kurus diriģēja Latvijas profesionālie diriģenti Guntars Bernāts, Normunds Dreģis, Andris Vecumnieks, Boļeslavs Voļaks un mūsu grupas "vadonis'' Mārtiņš Bergs. Diriģents Mārtiņš Bergs pašlaik ir Madonas mūzikas skolas direktors, un viņš savā "komandā " apvienoja 6 orķestrus - mums blakus muzicēja Madonas, Jēkabpils, Mārupes, Priekules un Ziemeļkurzemes mūzikas skolu orķestri.Mūsu orķestris bija skaitliski vislielākais - ap 180 dalībnieku! Visiem pietika vietas uz plašās skatuves. Lai sagatavotu kopējo programmu, diriģents M.Bergs vairākkārt tikās ar katru orķestri atsevišķi, strādājot jau kopš vasaras. Visi kopā satikāmies pirmo reizi dienu pirms festivāla Madonā, sekoja kopmēģinājumi jau Rēzeknē. Tādējādi festivāls kļuva par sava veida Dziesmu svētkiem - ar kopmēģinājumiem, kopkori -koporķestri un dziesmu svētkiem raksturīgo sadzīvi - gulējām uz matračiem, un aktīvākajiem bija visas iespējas gūt jaunus draugus , neguļot visu nakti...

Vārds orķestra jaunākajai vijolniecei Līnai Zvejniecei no Krimuldas MMS :

"Man šajā braucienā patika Rēzeknes lielā koncertzāle,orķestra sastāvs un orķestra garastāvoklis, kā arī viss brauciens kopumā. Man atmiņā vislabāk paliks, kā 'mēs vakarā spēlējām spēles, un , tas, ka dažiem bija liels uztraukums pirms koncertiem.Ļoti patika skaņdarbi "'Čardašs " un "Brazīlija".Es gribētu vēl kādreiz uzstāties lielajā "Gors'' zālē ar tikpat daudz cilvēkiem uz skatuves".

Mūsu orķestra "veterāne "vijolniece Eva Emīlija 'Česle :

"Man ļoti,ļoti patika.Mazliet nogurdināja viena vai otra mēģinājuma gaidīšana,bet patīkami pārsteidza akustika un pati ēka. Tiešām skaisti".

Jāatzīmē, ka Evai festivālā bija dubulta slodze, jo viņa, tāpat kā kontrabasiste Alise Broka, altistes Amanda Rupeika un Anna Zvejniece, muzicēja arī Rīgas rajona jauniešu orķestrī, attiecīgi arī N.Dreģa vadītajā koporķestrī, kas bija sagatavojis nopietnu programmu, tai skaitā V.A.Mocarta simfoniju.

Festivāla noslēguma koncertā 5 lielie orķestri patīkami atšķīrās katrs ar savu "seju" - gan atšķirīgas programmas, gan diriģenti, gan orķestru sastāvi. Man vislabāk iepatikās B.Voļaka diriģētais orķestris -Pārdaugavas MS, Rēzeknes mūzikas vidusskola un Ādažu jaunie mūziķi, kuri izcili nospēlēja gan J.Brāmsa Ungāru deju, gan D. Šostakoviča "Svītu estrādes orķestrim".

Mūsu lielais sastāvs uzstājās kā pēdējais ar vis"nenopietnāko " programmu - no Gēršvina līdz A.Pjacollam. Jāpiebilst, ka atšķirībā no pārējiem dižorķestriem, kuru kodolu veidoja Rīgas skolu vai mūzikas vidusskolu orķestri, mūsu grupā bija tikai 'parasto " mazpilsētu mūzikas skolu audzēkņi un absolventi. M.Berga vadībā bija izdevies pāris dienu laikā radīt kolektīvu, kas spēja muzicēt droši, saskanīgi un aizrautīgi. Mūsu programmas pazīstamās, estrādiskās melodijas M.Berga aranžējumos aizrāva arī publiku un veidoja jauku visa festivāla noslēgumu.Kopā ar mūsu orķestri spoži uzstājās soliste - mūsu pašu limbažniece akordeoniste Jūlija Skipore.
Orķestra sastāvā blakus limbažniekiem un krimuldiešiem muzicēja viešņa no Itālijas - Aurora Miccolis , meitene, kura pašlaik mācās Limbažu 3.vidusskolā apmaiņas programmā. Meitene līdz uz Latviju paņēmusi arī savu iemīļoto instrumentu - oboju, un droši iesaistījās orķestrī. Viņai tas bija liels notikums .

Šīs 3 dienas droši vien būs neaizmirstamas arī citiem orķestra dalībniekiem. Varbūt kādam paliks atmiņā paša spēle, kādam atkal - dzirdētais un redzētais, vai piedzīvotais ārpus koncertiem. Tomēr galvenais - orķestru asociācijas rīkotais festivāls ir pierādījis, ka orķestru kustība Latvijā ir drošās rokās un tai ir nākotne.
Nākamais festivāls - droši vien jau jaunajā Cēsu koncertzālē.


Anna Spalviņa , Limbažu mūziaks skolas skolotāja