Krimuldas Mūzikas un mākslas skola

Orķestra aktualitātes 2014. gada 25. marts

8.martā Valmieras Kultūras centrā notika kārtējais Vidzemes mūzikas skolu jauniešu orķestru festivāls. Tajā piedalījās arī Limbažu un Krimuldas mūzikas skolu apvienotais simfoniskais orķestris.

Šogad festivāls notika jau 14.gadu,dalībnieku vidū , kā allaž, bija Cēsu, Madonas un Valmieras mūzikas skolu orķestri, kā arī Valkas vijolnieku ansamblis, kas deva krietnu papildinājumu koporķestra stīgu grupai.

Koncerta pirmajā daļā orķestri uzstājās ar savām solo programmām. Cēsis un Valmieru pārstāvēja stīgu orķestri. Madonas un mūsu skolas kolektīvi jau atbilst simfoniskā orķestra statusam, jo blakus stīgu instrumentiem tajos muzicē arī pūtēji. Programmas - kā vienmēr, ļoti dažādas. Valmieras orķestris ,muzicējot bez diriģenta, lieliski atskaņoja virkni klasisko miniatūru. Cēsu kolektīvs skaitliski mazs, bet tehniski varošs, jo tajā redzam arī pedagogus un mūzikas vidusskolas audzēkņus. Viņu programmā dzirdējām pazīstamus F.Šopēna un E.Grīga darbus.

Madonas orķestris sava diriģenta ,skolas direktora M.Berga vadībā sniedza visgrūtāko programmu ,spoži atskaņojot gan flautu dubultkoncertu, gan I.Stravinska mūziku.

Mūsu - Limbažu un Krimuldas jauno mūziķu programma arī nebija no vieglajām - veseli 2 solokoncerti. Krimuldas čelliste Dace Ignatova atskaņoja J.K.Baha Čellokoncertu , un pirmo reizi kā solists ar mūsu orķestri uzstājās Limbažu mūzikas skolas trombonists Rihards Ločmelis, spēlējot N.Rimska Korsakova Koncertu. Jāatgādina, ka abi mūsu solisti šogad guvuši panākumus arī valsts konkursos savā specialitātē. Mūsu orķestri festivālā diriģēja Aivars Buņķis un Jānis Ansons.
Taču pats galvenais šai festivālā ,protams - kopējā orķestra priekšnesums. Sastāvs patiesi bija iespaidīgs - ap 120 jauno mūziķu. Kopējai programmai bija sagatavoti 5 skaņdarbi, ar mērķi šo programmu atskaņot arī nākošā gada Skolēnu DZiesmu svētkos.Tāpēc programmas sākumā - Jurjānu Andreja "Ačkups" - skaņdarbs, kas nebūt nav bērnu repertuārs.Taču Mārtiņa Berga vadībā atskaņojums izdevās pārliecinošs. Kā solists ar lielo orķestri uzstājās mūsu Reinis Tomiņš. Šoreiz viņš bija iestudējis slaveno "Kamenes lidojumu".Un kā allaž- Reiņa marimbas skaņas izsauca ovācijas. Tāpat publikai patika Cēsu komponista , vijolnieka Andra Riekstiņa "Burrē", kas ,paša autora vadībā aizrāva klausītājus. Programmu noslēdza 2 skaņdarbi no Vidzemes orķestru "zelta" repertuāra - valsis "Zem Parīzes debesīm" un A.Pjacollas "Libertango", akordeona solo tajos spēlēja mūsu lieliskā Limbažu akordeoniste Jūlija Skipore.

Kopējais orkestris skanēja krāšņi un vareni, vēlreiz apliecinot, ka kopā mēs varam daudz . Šķiet, arī pašiem spēlētājiem muzicēšana sagādāja prieku un gandarījumu, tāpat skolotājiem un diriģentiem. Kopumā izdevās labs "ģenerālmēģinājums" pirms atbildīgā koncerta 5.aprīlī, kad visas Latvijas mūzikas skolu orķestri satiksies Rīgā ,Lielajā ģildē, lai parādītu savu prasmi un aizstāvētu savas tiesības muzicēt Skolēnu Dziesmu svētkos.

Anna Spalviņa.