Krimuldas Mūzikas un mākslas skola

XX VIDZEMES JAUNIEŠU KAMERORĶESTRU FESTIVĀLS 2020. gada 4. marts

22. februārī Madonā izskanēja XX VIDZEMES JAUNIEŠU KAMERORĶESTRU FESTIVĀLS, kurā aktīvi piedalījās arī Krimuldas un Limbažu jauniešu orķestris ar Krimuldas Mūzikas un mākslas skolas audzēkņiem. Lūk, ko par festivālu stāsta Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs:

Madonā festivāls notika jau trešo reizi, taču ideja par šādiem orķestru mūzikas svētkiem radās 2000. gadā toreizējam Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas direktoram Artim Kumsāram. To realizēt apņēmās Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Tomiņš, kurš nu jau 20 gadus ir festivāla organizators. Pirmais festivāls notika Cēsīs 2001. gadā ar Cēsu, Valmieras, Madonas un Ogres mūzikas skolu stīgu orķestru piedalīšanos. Gadu gaitā dalībnieku un orķestru skaits ir audzis un arī šogad festivālam pievienosies vairāki jauni orķestri. Festivāls ir ceļojošs un notiek reizi gadā. Sākotnēji tas izskanēja orķestru mājas pilsētās, vēlāk arī citās Vidzemes pilsētās - Madonā, Ogrē, Valmierā, Siguldā, Lēdurgā, Limbažos, Valkā, Alūksnē un Salacgrīvā.

 Svarīgi atzīmēt, ka vēsturiski jauniešu orķestru kustības kontekstā šim festivālam ir nozīmīga loma, jo gadsimta sākumā Latvijā bija pavisam nedaudz šāda veida orķestru. Tieši Vidzemes orķestru festivāls kļuva par pirmo pasākumu Latvijā, kurš apvienoja vesela reģiona orķestrus un kļuva par pamatu apzinātai, saliedētai kolektīvās muzicēšanas attīstībai. Ļoti būtiski atzīmēt, ka 2005. gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos Vidzemes apvienotais simfoniskais orķestris kopā ar dažādu Rīgas mūzikas skolas jauniešiem Doma laukumā Rīgā sniedza atsevišķu koncertu ar vēlmi iekļauties dziesmu svētku kustībā.

 2011. gadā, pat nenojaušot par Vidzemes orķestru festivālu, līdzīgs festivāls tika iedibināts arī Kurzemē, kas bija par pamatu jaunu orķestru veidošanai un līdzīgai attīstībai. Jaunās strāvas un tendences, kā arī jaunu orķestru veidošanās visā Latvijā noveda pie loģiska rezultāta un 2012. gada nogalē tika nodibināta Latvijas orķestru asociācija (LOA), kas šobrīd apvieno nepilnus 1000 mūziķus no 30 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem orķestriem, kamerorķestriem un stīgu orķestriem. Savas pastāvēšanas laikā ir realizēti četri vērienīgi LOA festivāli Rēzeknē Latgales Vēstniecībā GORS, Daugavpils Vienības nama koncertzālē, koncertzālē Cēsis un Ventspils koncertzālē Latvija, kā arī viens Baltijas valstu jauniešu un amatieru simfonisko orķestru festivāls Daugavpilī. Par godu Latvijas valsts simtgadei sadarbībā ar LNKC īstenots vērienīgs projekts – Latvijas jauniešu simfonisko orķestru lielkoncerts Svētki ar orķestri. Kopš 2015. gada LOA ir Eiropas Orķestru federācijas biedrs. Pateicoties LOA aktivitātēm 2015. gadā pirmo reizi vēsturē jauniešu simfoniskie orķestri (apmēram 800 dalībnieki) tika iekļauti oficiālajā dziesmu svētku programmā ar vērienīgu koncertu Tūkstošbalsu simfonija.

20. Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls šogad notiek dziesmu svētku zīmē, jo orķestru repertuārā tiks iekļauti arī tie skaņdarbi, kas skanēs Rīgā, Lielajā ģildē 6. jūlijā XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku lielkoncertā Simfoniskie rotājumi.

 Jāņa Norviļa Madonas Mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs